Witamina D3 – konieczność dla alergika/astmatyka?

s_058_Daily_nutrition_pillsZe względu na to, że zachorowałam na astmę w wieku dorosłym, przyjęłam z dobrodziejstwem inwentarza także alergię wziewną, musiałam zweryfikować wiele swoich poglądów na temat stosowania suplementów diety. Jeden ze stereotypów, który mnie dotknął dotyczył stosowania witaminy D3 przez osoby dorosłe. Oczywiście podawałam witaminę D3 dzieciom na zlecenie lekarza. Ale z racji tendencji myślenia tylko o dzieciach nie przyszło mi do głowy, że powinnam jako osoba przewlekle chora przyjmować jakiekolwiek suplementy diety. Założenie moje opierało się na tym, że staram bardzo zdrowo się odżywiać, a moja dieta jest głównie oparta mniej więcej na tym co ułożył dla mojego syna (alergika pokarmowego) dietetyk, który wyliczył absolutnie wszystko co jest niezbędne.

Do zgłębienia tematu skłoniła mnie nasza Pani Alergolog, która przy kontrolnej wizycie zapisała dla pamięci dawkowanie witaminy D3 dla dzieci i rzuciła znad rozpiski lekowej: „no i dorośli w domu też biorą witaminę D3, bo państwo są przecież tak samo chorzy jak dzieci”. Skąd jednak zapotrzebowanie na witaminę D3 u osób chorych na choroby alergiczne, a także astmę oskrzelową? Wynika to przede wszystkim z badań naukowych, które potwierdziły, że ilość witaminy D3 w ciele ma istotne znaczenie w prawidłowym funkcjonowaniu komórek układu immunologicznego, a co za tym idzie w zapobieganiu i leczeniu infekcji, przebiegu procesów zapalnych i powstawaniu chorób alergicznych. Odpowiednia ilość aktywnej witaminy D3 w organizmie wykazuje silne działanie przeciwzapalne i hamuje reakcje autoimmunologiczne.

Z badań naukowych wynika ponadto, że zmniejszyła się liczba zachorowań na grypę sezonową typu A wśród dzieci w wieku przedszkolnym po podawaniu witaminy D3 w okresie jesienno-zimowym. Efekt wart jest przemyślenia, nawet dla sceptyków suplementów diety. Ze względu na charakter chorób alergicznych i astmy (przewlekłe procesy zapalne) zasadne byłoby przemyślenie podawania tej witaminy właśnie mając na względzie potencjalny pozytywny wpływ na te schorzenia. Badania naukowe donoszą, że witamina D3 korzystnie wpływa na rozwój i leczenie astmy oraz zapobiega jej zaostrzeniom. Mniejsza odpowiedź zapalna organizmu wpływa na mniejszą nadreaktywność oskrzeli, a tym samym poprawia funkcje czynnościowe układu oddechowego. W konsekwencji podawanie witaminy sprawia, astma jest lepiej kontrolowana i może wystąpić mniej zaostrzeń astmy. W badaniach wykazano, że niedobór witamy D3 jest ściśle powiązany z częstością pobytów w szpitalu pacjentów z powodu zaostrzenia astmy.

Jest jeszcze jeden powód, dla którego warto suplementować witaminę D3. Pamiętajmy, że nieleczona alergia prowadzi do astmy. Aktualne badania wskazały także, że przeciwzapalne i przeciwalergiczne działanie witamy D3 ma również znaczenie w alergicznym nieżycie nosa. Można zatem śmiało powiedzieć, że suplementacja jest jedną ze strategii, żeby alergik był o krok przed astmą. Gwarancji, że na astmę oskrzelową się nie zachoruje oczywiście nie ma, ale warto o tym pomyśleć, bo to jest łatwo osiągalny sposób dbania o siebie, który może w ostatecznym rozrachunku mieć wpływ na to, że jako alergicy przed astmą uciekniemy.

A dlaczego nie tylko dzieci powinny brać witaminę D3? Po pierwsze ( co jest oczywiste) bo nie tylko dzieci są alergikami, a dorosły alergik powinien dbać o siebie na takich samych zasadach jak dba o swoje dziecko, o czym niektórzy rodzice zapominają w ferworze zadań i codzienności. A po drugie kolejne już badania naukowe wykazały, że 90,3% populacji w Polsce ma niedobór witamy D3. Kto zatem jeszcze nie był u lekarza w tej sprawie, to idzie i pyta, ile i jak suplementować witaminę D3. Lekarz może zlecić badanie poziomu witamy i zapisać odpowiednie dawkowanie. Ale o szczegóły już pytajcie lekarza, specjalnie nie podaje za literaturą przedmiotu dawkowania, żebyście nie mogli uciec przed wizytą. Lekarz bowiem w waszym przypadku może zastosować takie wspomaganie, które jest „szyte na miarę”.

Jako podsumowanie napiszę tylko kto bezwzględnie powinien suplementować witaminę D3 mimo stosowania optymalnej diety i odpowiedniej ekspozycji na promienie UV. Są to: chorzy na astmę oskrzelową i POChP intensywnie leczone GKS, osoby które często chorują na częste zaostrzenia chorób infekcyjnych, wszyscy w sezonie jesienno-zimowym,  pacjenci w trakcie immunoterapii alergenowej,  osoby, które mają stwierdzony niedobór witaminy D3., osoby w wieku powyżej 65 lat wraz z wapniem w celu zmniejszenia ryzyka złamania kości, i osoby stosujące filtry przeciwsłoneczne lub mało przebywające na słońcu przez cały rok.

Pozdrawiam Was serdecznie znad kolacji, do której obowiązkowo wezmę witaminę D3 i czekam na Wasze listy, jak to się udało Wam poprawić stan zdrowia w trwającym sezonie jesienno-zimowym dzięki właśnie suplementacji tej witaminy.

Zdrowia na co dzień i od święta

Justyna Mroczek-Żal

Prezes Fundacji

 

Bibliografia:

Lek. Magdalena Gwiazdowska, Zastosowanie witamy D3 w chorobach układu oddechowego, Świat medycyny i farmacji, 1/2015.