Światowy Dzień Astmy – Nigdy za Wcześnie, Nigdy za Późno

World-Asthma-Day-Logo-2018-1-1-1

 

Światowy Dzień Astmy
Komunikat prasowy z 1 maja 2018 r

1 maja: Dzisiaj obchodzimy 20. roczny Światowy Dzień Astmy, wydarzenie organizowane w maju, mające na celu podniesienie świadomości astmy na całym świecie. Światowy Dzień Astmy jest organizowany przez Global Initiative for Asthma, czyli GINA (www.ginasthma.org), organizację World Health Organization oraz organizację 501 (c) 3 założoną w 1993 roku.

Według szacunków WHO 235 milionów ludzi cierpi na astmę, która może wywoływać świszczący oddech, duszność, ucisk w klatce piersiowej i kaszel. Chociaż astmy nie można wyleczyć, można kontrolować astmę, aby zmniejszyć i zapobiec atakom astmy, zwanym również epizodami. W Stanach Zjednoczonych około połowa osób z astmą miała co najmniej jeden atak astmy w 2012 roku. Więcej dzieci (55%) niż dorosłych (49%) miało atak astmy.

Astma jest najczęstszą chorobą przewlekłą u dzieci. Astma to nie tylko problem zdrowia publicznego w krajach o wysokim dochodzie: występuje we wszystkich krajach bez względu na poziom rozwoju. Ponad 80% zgonów z powodu astmy występuje w krajach o niskim i średnim dochodzie. Astma jest niedodiagnozowana i niedostatecznie leczona, co stanowi znaczne obciążenie dla osób i rodzin oraz może ograniczać aktywność jednostek na całe życie.

Ataki astmy powodują, że dorośli tracą pracę, a dzieci nie uczęszczają do szkoły. Te niebezpieczne i czasami zagrażające życiu epizody obniżają jakość życia osób chorych na astmę. Dobrą wiadomością jest to, że możemy zwiększyć świadomość na temat astmy i tego, jak można ją kontrolować. Osoby cierpiące na astmę mogą zapobiegać atakom astmy, jeśli dowiedzą się, jak unikać czynników wywołujących astmę, takich jak dym tytoniowy, pleśń, zanieczyszczenie powietrza na zewnątrz, przeziębienia i grypa. Można również zapobiegać epizodom astmy, stosując prawidłowo wziewne kortykosteroidy i inne przepisywane codziennie leki o długotrwałym kontrolowaniu.

Tegoroczny Światowy Dzień Astmy to „NIGDY ZA WCZEŚNIE, NIGDY ZA PÓŹNO”. Zawsze jest odpowiedni moment, aby zająć się chorobą dróg oddechowych. Temat stanowi wezwanie do działania zarówno dla pacjentów, jak i podmiotów świadczących opiekę zdrowotną na całym świecie w celu oceny objawów bez względu na punkt czasowy w ich życiu, jakie mogą wystąpić i podjęcia działań w celu zapewnienia kontroli astmy.

Światowy Dzień Astmy został po raz pierwszy zorganizowany w 1998 roku i co roku stał się jednym z najważniejszych wydarzeń na całym świecie. W Światowym Dniu Astmy setki działań uświadamiających będzie miało miejsce w krajach na całym świecie. Więcej informacji na temat GINA i Światowego Dnia Astmy można znaleźć na stronie internetowej GINA: www.ginasthma.org. Dokumenty wyszczególniające globalną strategię GINA dla diagnozy, zarządzania i zapobiegania POChP są również dostępne na www.ginasthma.org. Lokalne działania można przesyłać do GINA za pośrednictwem strony World Asthma na naszej stronie internetowej lub publikować zdjęcia swoich aktywności na Twitterze @ginasthma.

Referencje:
1. Raport o stanie zdrowia na świecie. Genewa: Światowa Organizacja Zdrowia. Dostępne z adresu URL:
http://www.who.int/respiratory/asthma/en/, 2018.

Dziękujemy za udział w zajęciach z okazji Światowego Dnia Astmy!

Z poważaniem,
Rebecca Decker
Dyrektor programowy, GOLD i GINA
Globalna inicjatywa na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc i
Globalna inicjatywa na rzecz astmy
P.O. Box 558 Fontana, WI 53125
email: goldandgina@gmail.com