Swiatowy Dzień Astmy 2023

logo gina

 

Co roku z okazji Światowego Dnia Astmy zastanawiam się: co mogę dla siebie zrobić, żeby być o krok przed astmą. Każdy z nas musi mieć, raz na jakiś czas, taki moment, żeby się zatrzymać i stwierdzić, czy przypadkiem nie zapomina o wystarczającym dbaniu o siebie.

Kiedy astma przechodzi w stan kontrolowany, bardzo często zdarza się, że odwlekamy wizyty kontrolne u lekarza, przestajemy badać się pikflometrem, a nawet zapominamy o lekach.

Każdy z nas chciałby być zdrowy i to jest zupełnie naturalne, że z upływem czasu wpadamy w rutynę i zapominamy o podstawowych nawykach zdrowotnych.

Dlatego zamieszczam przykładową listę pytań, które możemy sobie zdać, żeby sprawdzić, czy dbamy o siebie wystarczająco.

1. Kiedy była moja ostatnia wizyta kontrolna u lekarza specjalisty?

2. Kiedy miałem ostatnio badanie spirometryczne?

3. Czy regularnie używam pikflometru?

4. Czy pamiętam o tym, żeby przyjmować leki na astmę zgodnie z zaleceniami lekarza? Czy nie nadużywam inhalatora ratunkowego?

5. Czy zdrowo się odżywiam, a jeżeli nie, co mogę w tej sprawie zmienić, żeby czuć się lepiej?

6. Czy pamiętam o codziennej dawce aktywności fizycznej dostosowanej do moich możliwości?

7. Czy pamiętam o tym, że powinnam spać co najmniej 7 godzin na dobę, żeby zachować zdrowie?

8. Czy moi bliscy pamiętają, jak mogą mi pomóc w przypadku ataku astmy?

9. Jak dbam na co dzień o swój dobrostan psychiczny, żeby zapobiegać pogorszeniu się mojego zdrowia pod wpływem stresu?

10. Co jeszcze mogę zrobić, żeby poprawić swoją sytuację zdrowotną?

 

Zachęcam do przeczytania przesłania na Światowy Dzień Astmy 2023, skierowanego do wszystkich chorych przez GINA (tłumaczenie własne). Mam nadzieję, że zainspiruje to nas wszystkich do dbania o swoje zdrowie.

W Światowym Dniu Astmy, 2 maja 2023 r., Globalna Inicjatywa ds. Astmy (GINA) wzywa międzynarodowe społeczności zajmujące się chorobami układu oddechowego do współpracy ze współpracownikami, pacjentami i pracownikami służby zdrowia w celu promowania rozwoju i wdrażania skutecznych programów leczenia astmy we wszystkich krajach „Opieka nad astmą dla wszystkich”. Większość zachorowań i śmiertelności związanej z astmą występuje w krajach o niskich i średnich dochodach. GINA stara się zmniejszyć to obciążenie, zachęcając liderów opieki zdrowotnej do zapewnienia dostępności i dostępu do skutecznych leków o zapewnionej jakości.

GINA ma na celu zwiększenie i wzmocnienie powiązań z lokalnymi i krajowymi twórcami wytycznych. GINA zobowiązuje się również do zapewnienia konkretnych zaleceń dotyczących zrównoważenia środowiskowego poprzez dzielenie się obawami dotyczącymi zdrowia planety z wysokim priorytetem w zakresie bezpieczeństwa pacjentów. GINA pracuje nad poprawą życia osób cierpiących na astmę na całym świecie, a wielopłaszczyznowa współpraca na rzecz poprawy wszystkich aspektów opieki nad chorymi na astmę, dla pacjentów i dla środowiska, ma kluczowe znaczenie. Dbamy o naszą planetę tak samo jak o pacjentów.

Światowy Dzień Astmy (WAD) jest organizowany przez Global Initiative for Asthma (GINA) (ginasthma.org), organizację współpracy Światowej Organizacji Zdrowia założoną w 1993 roku. Światowy Dzień Astmy obchodzony jest każdego roku w celu podniesienia świadomości na temat astmy na całym świecie.

Światowy Dzień Astmy po raz pierwszy odbył się w 1998 roku i z każdym rokiem stał się jednym z najważniejszych wydarzeń związanych z astmą na świecie. W Światowy Dzień Astmy w krajach na całym świecie odbędą się setki akcji uświadamiających. Więcej informacji na temat GINA i Światowego Dnia Astmy można znaleźć na stronie internetowej GINA: ginasthma.org. Dokumenty szczegółowo opisujące globalną strategię GINA w zakresie diagnozowania, leczenia i zapobiegania astmie są również dostępne na stronie ginasthma.org.

 

Życzę Wam zdrowia. Żebyście byli zawsze o krok przed astmą.

Justyna Mroczek-Żal

Prezes Fundacji