Refluks żołądkowo-przełykowy a astma

photo_38243_20150525

Kiedy usłyszałam pierwszy raz, że refluks  żołądkowo-przełykowy nasila astmę, ogarnęło mnie niedowierzanie. No jak to, przecież refluks jest choroba układu pokarmowego a astma pogarsza funkcjonowanie płuc. Jak zwykle udałam się zatem do biblioteki i  zaczęłam szukać rzetelnych informacji.  Szczerze mówiąc, zupełnie mnie zaskoczył potencjonalny związek między tymi dwoma chorobami. Jedną z podstawowych metod leczenia refluksu (oprócz terapii farmakologicznej pod opieka lekarza) jest utrzymanie odpowiedniej diety. A ja nie lubię trzymać diety, bo już mam wystarczająco dużo ograniczeń z powodu alergii pokarmowej. Mimo, że lekarz zalecił dietę i jestem posłuszną pacjentką, to musiałam sama dodatkowo doczytać, jakie związki są między tymi chorobami. Zobaczcie co z tego wynikło.

Refluks żołądkowo-przełykowy (GERD) to schorzenie, które rozwija się, gdy występuje refluks treści żołądka, który zazwyczaj objawia się zgagą. Te objawy przełyku są dobrze rozpoznane; istnieją jednak objawy, w tym astma, przewlekły kaszel, zapalenie krtani i zapalenie zatok. Wraz z rosnącą zapadalnością na astmę wzrasta zainteresowanie rozpoznawaniem, w jaki sposób GERD wpływa na rozwój i leczenie astmy[i]. W 2014 roku badano, czy kaszel w astmie wywołany jest epizodami refluksu.
Z badania tego wynika, że refluks żołądkowo-przełykowy powinien być oceniany jako czynnik wywołujący kaszel w ciężkiej astmie wieku dziecięcego[ii].

Wcześniej w 2013 roku przeprowadzono badanie dotyczące związku refluksu żołądkowo-przełykowego z kontrolą astmy. Refluks żołądkowo-przełykowy (GERD) może utrudniać kontrolę astmy i może być potencjalnym czynnikiem ryzyka częstych zaostrzeń astmy, ale mechanizmy zależności między GERD a niedostatecznie kontrolowaną astmą pozostają niejasne. Celem tego badania było zbadanie związku GERD z kontrolą astmy u dorosłych. W badaniu wykazano, że istnieje związek GERD z niedostatecznie kontrolowaną astmą, niezależnie od innych potencjalnych czynników przyczyniających się do kontroli astmy[iii].

W 2014 roku opublikowano wyniki badań dotyczące częstości występowania choroby refluksowej przełyku u pacjentów z trudną do opanowania astmą i wpływu terapii inhibitorami pompy protonowej (leki zalecane w terapii refluksu)  na objawy astmy, objawy refluksu, funkcje płuc i zapotrzebowanie na leki na astmę. Zbadano częstość występowania GER u pacjentów z trudną do opanowania astmą i określono wpływ omeprazolu (leku stosowanego w terapii farmakologicznej refluksu) na objawy astmy, objawy refluksu, czynność płuc oraz na zapotrzebowanie na leki na astmę. Z badania wynika, że terapia farmakologiczna refluksu poprawia nocne objawy astmy, objawy astmy w ciągu dnia, czynność płuc i zmniejsza zapotrzebowanie na leki przeciw astmie u tych pacjentów[iv].

Badania naukowe potwierdzają zatem związek choroby refluksowej i astmy. Co więcej można powiedzieć, że opanowane refluksu może wpłynąć pozytywnie na kontrolę astmy. Jeżeli macie zatem wątpliwości, co do stanu swojego zdrowia, warto pójść na konsultacje do lekarza pierwszego kontaktu, który w razie potrzeby skieruje Was do specjalisty Może się bowiem okazać, że zapanowanie nad chorobą refluksową, poprawi Wasze codzienne życie z astmą. A ja w międzyczasie poszukam książki z dietą dotyczącą choroby refluksowej i ją Wam przedstawię.

 

Z kuchennym pozdrowieniem

Justyna Mroczek-Żal

Fundacja „Zawsze o Krok przed Astmą”

 

 

[i] Expert Rev Gastroenterol Hepatol. 2015 Jul;9(7):969-82. doi: 10.1586/17474124.2015.1042861. Epub 2015 Jun 11. Extra-esophageal gastroesophageal reflux disease and asthma: understanding this interplay. Naik RD1,Vaezi MF.

[ii] Del Med J. 2014 May;86(5):143-8. Cough in asthma triggered by reflux episodes. Mehta D, He Z, Padman R.

[iii] Dis Esophagus. 2013 Nov-Dec;26(8):794-8. doi: 10.1111/j.1442-2050.2012.01399.x. Epub 2012 Aug 29.

Association of gastroesophageal reflux disease with asthma control. Liang B1, Yi Q, Feng Y.

[iv] J Postgrad Med. 2014 Jul-Sep;60(3):282-6. doi: 10.4103/0022-3859.138754. Prevalence of gastro-esophageal reflux disease in patients with difficult to control asthma and effect of proton pump inhibitor therapy onasthma symptoms, reflux symptoms, pulmonary function and requirement for asthma medications. Sandur V,Murugesh M, Banait V, Rathi PM1, Bhatia SJ, Joshi JM, Kate A.