Listopadowe pogaduszki

s_3374785

Listopadowe pogaduszki

 

Obudził mnie dzisiaj atak astmy. Dawno już nie miałam takiej historii. Prawidłowo leczona astma w wielu przypadkach daje stan kontrolowania choroby. U mnie taki stan utrzymuj się przez większość roku. Ale nie tym razem. Stres dopada nas wszystkich.

I chociaż trudno napisać coś pozytywnego, żeby nie było to pustosłowiem, chcę mówić o rzeczach dobrych. Wzięłam leki i jest trochę lepiej. Wiem, że ten dzień wymaga ode mnie zwolnienia tempa i odpoczynku. Koniecznie muszę pójść nawet na krótki leśny spacer, żeby przewentylować płuca.

Staram się w takich momentach skupiać na tym, na co mam wpływ. Okazuje się, że mam wpływ na wiele rzeczy. Mam wpływ, czy dam się zalać kolejnej fali negatywnych informacji, czy będę w stanie znaleźć w sobie wdzięczność, że kolejny już raz udało mi się opanować chorobę.

Jesteśmy odpowiedzialni za swoje emocje i mamy wpływ na to, co robimy ze swoim życiem w trudnym czasie. Listopad jest miesiącem czasem smutnym, ale przede wszystkim ponurym. Gdzie jest Słońce?

Nie zarażam Was „hurra” optymizmem, bo nie tędy droga. Wysyłam do Was tylko moje niewyczerpane pokłady empatii. Znajdźmy dla siebie dobry sposób na zaopiekowanie się sobą. Sposób na spokój w tym zwariowanym świecie, który wystawia nas na próbę.

Można stosować zasady bezpieczeństwa i nadal żyć w lęku. Czy się boję zachorowania na koronawirusa? Oczywiście, że się boję, ale nie pozwalam, żeby lęk mnie paraliżował. Ktoś powie, że nie jest to proste. Nie jest, szczególnie kiedy otaczają mnie ludzie, którzy nie dają sobie rady z emocjami.  A jednak to ode mnie zależy jak się będę czuć. Wybieram odcięcie od nadmiaru informacji. Czas z rodziną. Pielęgnowanie dobrych chwil. Dbanie o zdrowie. Proste przyjemności. Dobry sen.

To jest właśnie życie. Tu i teraz.

Napiszcie jak radzicie sobie z codziennością w tych trudnych czasach kontakt@zawszeokrokprzedastma.org. Chciałabym te historie opublikować na naszej stronie internetowej. Mogą być anonimowe. Dzielmy się dobrem.

Pozdrawiam Was serdecznie znad herbaty z imbirem na rozgrzewkę

 

Justyna Mroczek-Żal