Jesienny atak alergii i astmy

s_Fall_in_the_Smokies

Od kliku dni odbieram od Was telefony albo odpowiadam na wiadomości. Jest to bardzo miłe, ponieważ mam wrażenie, że poziom zaufania do rzetelnych źródeł informacji znacznie zmalał w czasach pandemii. Przyczyną tego zwiększonego zapotrzebowania na wsparcie jest nadciągająca dużymi krokami jesień.

Wielu z Was zadzwoniło, żeby porozmawiać o tym, że ledwo dzieci wróciły do szkoły, to pojawiły się infekcje i w niektórych przypadkach zaostrzenie astmy. Ta sytuacja jest obserwowana przez lekarzy od lat. Po wakacjach wracamy do szkół i miejsc pracy i stykamy się z innym zestawem bakterii i wirusów. Osoby nadwrażliwe, skłonne do łapania infekcji, często właśnie w tym okresie cierpią z powodu zaostrzenia objawów alergii i astmy. O jesiennym ataku astmy i alergii możecie przeczytać na stronie Nauka w Polsce. Jeżeli objawy jesiennego ataku alergii i astmy są szczególnie uciążliwe, to należy skonsultować się z lekarzem. W dobie pandemii społeczeństwo się bardzo podzieliło w swoich poglądach dotyczących ochrony zdrowia. Zdrowie jest dobrem najwyższym i powinniśmy na sprawy zdrowotne patrzeć ponad tymi podziałami. Nie tylko zagrożenia związane z pandemią mają wpływ na nasze zdrowie, ale także te, które w przypadku alergii i astmy są następstwem zmiany pór roku, ekspozycji na alergeny powietrznopochodne i zanieczyszczenie środowiska.

Od kilku lat zatem starannie się do jesiennego ataku astmy i alergii przygotowuję i rezultat jest taki, że te nasze domowe katary są jakby trochę mniej uciążliwe. Jak się spodziewamy zachorowania to dbamy bardziej o siebie, wzmacniamy się dietą i odpowiednią suplementacją np. witaminy D3, w dawce ustalonej z lekarzem. Pijemy dużo ciepłych płynów, np.  dozwolone przez lekarza alergologa zioła. Zwalniamy wakacyjne tempo przygód i bardzo zwracamy uwagę na to, żeby w sypialni nie przeszkadzały nam żadne roztocza. Profilaktyka antyroztoczowa jest u nas podstawą zapobiegania rozwojowi alergii i astmy. W domu staramy się, żeby środowisko było przyjazne dla alergika i astmatyka.

Napiszcie jakie są Wasze sposoby na to, żeby jesienny atak alergii i astmy był jak najmniej uciążliwy. Z ciekawością przeczytam wasze historie. kontakt@zawszeokrokprzedastma.org. Dbajcie o siebie w przededniu jesieni, życzę Wam miłego września bez kaszlu i kataru.

Pozdrawiam serdecznie

Justyna Mroczek-Żal

Prezes Fundacji