Jak chronić dziecko przed roztoczami

Alergia na roztocza – poradnik praktyczny

alergia na roztoczaNie istnieje żadna skuteczna metoda redukcji alergenów roztoczy kurzu domowego, która jest stosowana pojedynczo. Istotne obniżenie stężenia alergenów możliwe jest tylko wtedy, gdy podejmowane są kompleksowe działania zmierzające do ich eliminacji. Alergia na roztocza u dziecka wymaga wypracowania szeregu nawyków, jako podstawy jego ochrony przed roztoczami.

Roztocza – zalecenia podstawowe

Roztocza są wrażliwe na zmiany temperatur. Zarówno temperatury bardzo niskie -20°C jak i wysokie > 55°C mogą być skuteczne w usuwaniu żywych roztoczy.

Postępowanie, polegające na działaniu niskiej lub wysokiej temperatury, zabija jedynie roztocze. Konieczne jest dodatkowo usunięcie ich alergenów, poprzez pranie wodne z użyciem odpowiednich detergentów.

Sypialnia dziecka a alergia na roztocza

W sypialni alergika uczulonego na roztocza spędzamy więcej czasu niż w jakimkolwiek innym pomieszczeniu. O czym należy pamiętać, aby skutecznie walczyć z roztoczami kurzu domowego?

 • Korzystaj z mebli o prostej konstrukcji: nietapicerowanych i niewyściełanych (unikać masywnych wyściełanych mebli, wypełnionych pianką lub syntetykami).
 • Przechowuj ubrania, pluszowe i futrzane zabawki, pledy oraz inne rzeczy, które mogą być rezerwuarem kurzu, poza pokojem sypialnym uczulonego na roztocze. Nawet jeżeli są często prane.
 • Korzystaj z łatwych do oczyszczenia żaluzji, rolet lub zasłon syntetycznych czy bawełnianych, o ile będą one często prane.
 • Nie używaj grubych, ciężkich draperii i zasłon.
 • Książki i papiery przechowuj w zamkniętych szafach.
 • Nie odkurzaj sypialni bezpośrednio przed snem i w obecności osoby uczulonej.

Temperatura powietrza w pokoju nie powinna przekraczać 21°C, wilgotność powinna być utrzymywana na poziomie <50%.

Łóżko dziecka

Największym zbiornikiem alergenów roztoczy kurzu domowego jest łóżko dziecka. Można zmniejszyć ich stężenie poprzez takie działania jak:

 • Stosowanie pokrowców barierowych na materace i pościel. Pranie powłoczek, pościeli, pledów i koców w temperaturze >60°C.
 • Staranne mycie wszystkich twardych elementów konstrukcji łóżka, na których może osiadać kurz, wodą z dodatkiem detergentów.
 • Odkurzanie materaca przynajmniej raz w miesiącu.
 • Niedopuszczanie do zawilgocenia pościeli – po nocy należy odwracać ją na drugą stronę.

Pokrowce antyroztoczowe na materac i pościel stanowią barierę dla roztoczy i ich odchodów, uniemożliwiając ich przedostawanie się bezpośrednio do otoczenia dziecka. Obniżenie stężenia alergenów roztoczy kurzu domowego przy użyciu pokrowców uważane jest za podstawową metodę zapobiegania chorobom alergicznym dzieci.

Uczulone na roztocze dziecko nie powinno spać na dolnej części piętrowego łóżka. W takich przypadkach może znacząco wzrastać nasilenie objawów alergicznych i astmatycznych.

Pluszowe zabawki

Konserwacja zabawek pluszowych powinna polegać (zależnie od temperatury) na mrożeniu ich przez 8-24 godzin w zamrażarkach. Zabija to roztocza. Do usunięcia alergenów potrzebne jest jeszcze wypranie, ale już w temperaturze <60°C (wypłukanie alergenów i zamrożonych roztoczy).

Przeprowadzanie takich zabiegów wystarcza na okres około 4 miesięcy.

Konserwacja podłóg, dywanów i wykładzin

Jedynie usunięcie dywanów i wykładzin pozwala na skuteczne rozwiązanie problemu i obniżenie stężenia alergenów roztoczy kurzu domowego. Dopuszczalne jest stosowanie jedynie małych dywaników, które nadają się do prania w temperaturze > 60°C.

Jeżeli usunięcie dywanów i wykładzin nie jest możliwe, należy regularne je odkurzać. W profilaktyce antyroztoczowej zalecane są odkurzacze w filtrami HEPA i dwuwarstwowymi, wymienialnymi torbami na kurz.

W czasie sprzątania niewielka liczba cząstek kurzu może nie zostać zatrzymana nawet przez filtr HEPA. Zaleca się, aby podczas sprzątania chronić przed kurzem górne drogi oddechowe, stosując specjalne maseczki na nos i usta (ewentualnie czystą, wilgotną gazę). Nie wolno sprzątać w obecności dziecka!!!

Higiena pomieszczeń

Ważne jest utrzymywanie w czystości wszystkich pomieszczeń, w których przebywa dziecko. Warto przy tym pamiętać o następujących zasadach:

 • Sprzątaj pomieszczenia co najmniej raz w tygodniu.
 • Unikaj korzystania z mioteł i suchych mopów do omiatania mebli i ścian, które mogą rozpylać kurz.
 • Powierzchnie łatwo gromadzące kurz należy zmywaj wilgotną ścierką, włączając górne framugi drzwi, parapety okien, górne płaszczyzny szaf, itd.

Umeblowanie sypialni dziecka warto zaplanować w taki sposób, aby łatwo można było ją posprzątać. Dzięki temu będzie ona bezpiecznym miejscem wypoczynku, a nie powodem dolegliwości.

Ochrona dziecka przed roztoczami kurzu domowego jest elementem programu profilaktyka astmy.

Magdalena Gruszczyńska
Ambasador Marki SOVA
www.alergsova.pl
mgruszczynska@alergsova.pl