20170909_163518

 

 

Akcja „Marszem z kijami po Oddech” powstała we wrześniu 2012 r. Pewnego dnia matka dwojga alergików wstała z ławki klubu Bushi w Toruniu – gdzie uprawiały judo jej dzieci – i stwierdziła, że też chce uprawiać sport pod okiem profesjonalnego trenera.

Wcześniej w 2009 roku Zofia Holszańska podczas pobytu w Tatrach zakochała się kijach trekingowych, które potem bardzo szybko zamieniła na kije nordic walking. Od tego czasu w każdy weekend uciekała na chwilę do lasu, żeby odpocząć uprawiając tę dyscyplinę.

W 2012 r. postawiła sobie za cel start w Pucharze Polski Nordic Walking 2013 i mówienie o tym, że uprawianie sportu powstrzymuje rozwój alergii i astmy – od kilku lat obserwowała to bowiem u własnych dzieci.

Opieką trenerską zgodził się objąć to przedsięwzięcie Trener Dariusz Huczuk.

Zofia Holszańska debiutowała w zawodach nordic walking w listopadzie 2012 r. w Gdyni. Potem przyszedł czas na Grand Prix Łodzi 2013 i wreszcie wyczekany start w Pucharze Polski NW 2013.

Można powiedzieć, że od początku akcji tej towarzyszyły przygody (bo były i kontuzje) i okresy, w których były przerwy w treningach spowodowane problemami Zofii z układem krążenia. Jednak Zofia zawsze mówi: „nieważne są wyniki, ważny był sam fakt, że mogę uprawiać ten sport i się tym cieszyć, a każdy start w zawodach jest wielkim świętem”.

Kiedy we wrześniu 2013 roku cykl Pucharu Polski NW dobiegał końca okazało się, że wszystkie problemy zdrowotne nie były spowodowane chorobą serca, ale tym, że Zofia jest alergikiem i ma astmę. Zofia Holszańska ukończyła jednak nie tylko Puchar Polski NW 2013, ale startuje dalej w kolejnych zawodach nordic walking. Co prawda choroba znacznie ją w tym ogranicza, ale zawsze jest o krok przed astmą, bo uprawia sport w sposób bezpieczny dla zdrowia i nadal potrafi się tym cieszyć, mimo że bywa ostatnia na mecie. W 2016 roku Zofia Holszańska zamarzyła o bieganiu na nartach, a w 2017 roku ukończyła swój pierwszy Bieg Piastów. I marzy dalej.


Śledzimy historię Zofii Holszańskiej, ponieważ pokazuje ona swoim przykładem, że w chorobie od nas zależy, czy będziemy o krok przed nią, znając jej ograniczenia i wykorzystując dla realizacji własnych marzeń to, co jest w naszym zasięgu.

Jesteśmy „o krok przed astmą” kiedy uprawiamy sport na miarę naszych możliwości.


Możecie przeczytać o Zofii i towarzyszyć jej w drodze:

http://marszempooddech.blogspot.com/

https://www.facebook.com/marszempooddech

Zofia Holszanska – Google+  Instagram – marszempooddech
a także napisać do niej bezpośrednio: zofiaholszanska@gmail.com