Profilaktyka antyroztoczowa „w pigułce”

SleepingSkuteczność barierową wobec alergenów roztoczy posiadają tylko takie materiały, w których wielkość porów jest mniejsza niż 10 mikrometrów. Takim materiałem jest Evolon®, z którego wykonane są pokrowce antyroztoczowe SOVA.

Na wstępie warto wyjaśnić różnice pomiędzy „antyroztoczowym pokrowcem” a „antyaleregicznym pokrowcem”. Są to bowiem dwa różne terminy!

„Antyalergiczny” oznacza przede wszystkim – nie wywołujący alergii. Czyli antyalergiczny pokrowiec to pokrowiec, który nie spowoduje reakcji alergicznej u użytkownika. Może być uszyty z bawełny lub innego naturalnego materiału.

Z kolei „antyroztoczowy pokrowiec”, to pokrowiec, który działa przeciwko roztoczom kurzu domowego. Pokrowiec taki jest uszyty z materiału, który jest barierą dla roztoczy i ich odchodów (alergenów).

Należy przy tym podkreślić, iż skuteczność barierową wobec alergenów roztoczy posiadają tylko takie materiały, w których wielkość porów jest mniejsza niż 10 mikrometrów. Warto to sprawdzić przed zakupem, oczekując od dostawcy, czy też producenta przedstawienia certyfikatów lub wyników badań, które to potwierdzają.

Wielkość porów w materiale Evolon® – z którego są uszyte pokrowce antyroztoczowe SOVA – waha się w granicach od 1 do 5 mikrometrów. Sprawia to, że barierowość wyrażona stopniem zatrzymywania alergenów roztoczy kurzu domowego jest nie mniejsza niż 97% dla cząstek o średnicy jednego mikrometra, a przepuszczalność pary wodnej jest nie mniejsza niż 20 l/(dm2*min). Stawia to Evolon® na wysokiej pozycji wśród materiałów barierowych na świecie. Dodatkową zaletą Evolon® jest możliwość dowolnie częstego prania w temperaturze do 95°C.

Skuteczność Evolonu® dla alergików potwierdzają certyfikaty wydane przez ECARF (Fundacja Europejskiego Centrum Badań nad Alergiami) oraz TÜV NORD, jak również wyniki badań przeprowadzonych przez niezależne instytucje: Hygiene-Institut des Ruhrgebiets, Gelsenkirchen (Niemcy), IBT Reference Laboratory (USA). Właściwości antybakteryjne tkaniny zostały pozytywnie ocenione przez Hohenstein Research Institute, Bönnigheim (Niemcy).

Pokrowce antyroztoczowe SOVA wykonywane są z następujących rodzajów materiału Evolon® :

  • linia SOVA BLUE – waga 100 g/m2 – o właściwościach antyroztoczowych,
  • linia SOVA SILVER – waga 130 g/m2, zawartość włókien srebra 5% – o właściwościach antyroztoczowych i antybakteryjnych.

Oznacza to, iż obecnie dostępne są dwie linie pokrowców:SOVA_BLUE_materac

  • SOVA BLUE – pokrowce antyroztoczowe,
  • SOVA SILVER – pokrowce antyroztoczowe i antybakteryjne.

Największym zbiornikiem alergenów roztoczy kurzu domowego jest łóżko dziecka. Można jednak zmniejszyć ich stężenie poprzez założenie pokrowców antyroztoczowych na materac i pościel. Pokrowce stanowią barierę dla roztoczy i ich odchodów, uniemożliwiając ich przedostawanie się bezpośrednio do otoczenia dziecka.

SOVA_SILVER_materacW profilaktyce antyroztoczowej najważniejszy jest antyroztoczowy pokrowiec na materac. Wszystkie inne tekstylia w otoczeniu alergika można wyprać w temperaturze 60°C. Materaca nie da się tak potraktować, bo po prostu nie zmieści się w pralce.

Z moich doświadczeń jako Alergika i Mamy Alergików wynika, że jest kilka wariantów profilaktyki antyroztoczowej:

Wariant I:
Materac w pokrowcu antyroztoczowym.
Pościel (poduszki, kołdry) i powłoczki (te kolorowe) pierzemy co 3 tygodnie w 60°C.
Pokrowiec pierzemy 1-2 razy w roku (SOVA SILVER) lub 3-4 razy w roku (SOVA BLUE) pod warunkiem regularnego odkurzania.

Wariant II:
Materac, poduszki, kołdry w pokrowcach antyroztoczowych.
Efekt: co 3 tygodnie pierzemy tylko powłoczki, pokrowce 1-2 razy w roku (SOVA SILVER) lub 3-4 razy w roku (SOVA BLUE) pod warunkiem regularnego odkurzania.

Wariant III:
Materac w pokrowcu antyroztoczowym.
Poduszki i kołdry antyroztoczowe.
Efekt: co 3 tygodnie pierzemy tylko powłoczki, poduszki i kołdry raz na 3 miesiąca, pokrowiec 1-2 razy w roku (SOVA SILVER) lub 3-4 razy w roku (SOVA BLUE) pod warunkiem regularnego odkurzania.

Badania naukowe pokazują, że profilaktyka antyroztoczowa obniża ryzyko wystąpienia ataku astmy. Pomaga także przy AZS. Obniżenie stężenia alergenów roztoczy kurzu domowego przy użyciu pokrowców uważane jest za podstawową metodę zapobiegania chorobom alergicznym dzieci.

Realizacja tych wszystkich zaleceń jest żmudna i pracochłonna. Nie ma jednak innej drogi. Warto podjąć te wszystkie działania, bo dzięki temu jesteśmy w stanie monitorować przebieg alergii. Przeciwdziałamy zaostrzeniu jej objawów i zapobiegamy zachorowaniu Małego Alergika na astmę.

Magdalena Gruszczyńska
Ambasador Marki SOVA
www.alergsova.pl
mgruszczynska@alergsova.pl