Profilaktyka antyroztoczowa „w pigułce”

SleepingSkuteczność barierową wobec alergenów roztoczy posiadają tylko takie materiały, w których wielkość porów jest mniejsza niż 10 mikrometrów. Do grupy tej należy Evolon®, z którego wykonane są pokrowce antyroztoczowe SOVA.

Na wstępie warto wyjaśnić równice pomiędzy „antyroztoczowym pokrowcem” a „antyaleregicznym pokrowce”. Są to bowiem dwa różne terminy!

„Antyalergiczny” oznacza przede wszystkim „nie wywołujący alergii”. Czyli „antyalergiczny pokrowiec” to pokrowiec, który nie wywoła reakcji alergicznej u użytkownika. Może być uszyty z bawełny lub innego naturalnego materiału.

Z kolei „antyroztoczowy pokrowiec”, to pokrowiec, który jest „przeciwko” roztoczom. To pokrowiec uszyty z materiału, który jest barierą dla roztoczy i ich odchodów (alergenów).

Należy przy tym podkreślić, iż skuteczność barierową wobec alergenów roztoczy posiadają tylko takie materiały, w których wielkość porów jest mniejsza niż 10 mikrometrów. Warto to sprawdzić przed zakupem żądając od dostawcy czy też producenta przedstawienia certyfikatów lub wyników badań, które to potwierdzą.

Wielkość porów materiału Evolon® – z którego są uszyte pokrowce antyroztoczowe SOVA – waha się w granicach od 1 do 5 mikrometrów, co sprawia, że barierowość wyrażona stopniem zatrzymywania alergenów roztoczy kurzu domowego jest nie mniejsza niż 97% dla cząstek o średnicy 1,0 mikrometra, a przepuszczalność pary wodnej jest nie mniejsza niż 20,0 l / (dm2 * min). Stawia to Evolon® na wysokiej pozycji wśród materiałów barierowych na świecie. Dodatkową zaletą Evolon® jest możliwość dowolnie częstego prania w temperaturze do 95°C.

Skuteczność Evolon® dla alergików potwierdzają certyfikaty wydane przez ECARF (Fundacja Europejskiego Centrum Badań nad Alergiami) oraz TÜV NORD, jak również wyniki badań przeprowadzonych przez niezależne instytucje: Hygiene-Institut des Ruhrgebiets, Gelsenkirchen (Niemcy), IBT Reference Laboratory (USA). Właściwości antybakteryjne tkaniny zostały pozytywnie ocenione przez Hohenstein Research Institute, Bönnigheim (Niemcy).

Obecnie pokrowce antyroztoczowe SOVA wykonywane są z następujących rodzajów materiału Evolon® :

  • linia SOVA BLUE – waga 100 g/m2 – o właściwościach antyroztoczowych,
  • linia SOVA SILVER – waga 130 g/m2, zawartość włókien srebra 5% – o właściwościach antyroztoczowych i antybakteryjnych.

Oznacza to, iż obecnie dostępne są dwie linie pokrowców:SOVA_BLUE_materac

  • SOVA BLUE – pokrowce antyroztoczowe,
  • SOVA SILVER – pokrowce antyroztoczowe i antybakteryjne.

Największym zbiornikiem alergenów roztoczy kurzu domowego jest łóżko dziecka. Można jednak zmniejszyć ich stężenie poprzez założenie pokrowców antyroztoczowych na materac i pościel, które stanowią barierę dla roztoczy i ich odchodów, uniemożliwiając ich przedostawanie się bezpośrednio do otoczenia dziecka.

SOVA_SILVER_materacW profilaktyce antyroztoczowe najważniejszy jest antyroztoczowy pokrowiec na materac. Wszystkie inne tekstylia w otoczeniu Alergika można wyprać w temperaturze 60°C. Materaca tak się nie da potraktować, bo po prostu nie zmieści się w pralce…

Z moich doświadczeń jako Alergika i Mamy Alergików wynika, że jest kilka wariantów profilaktyki antyroztoczowej:

Wariant I:
Materac w pokrowcu antyroztoczowym.
Pościel (poduszki, kołdry) i powłoczki (te kolorowe) pierzemy co 3 tygodnie w 60°C
Pokrowiec pierzemy 1-2 razy w roku (SOVA SILVER) lub 3-4 razy w roku (SOVA BLUE) pod warunkiem regularnego odkurzania

Wariant II:
Materac, poduszki, kołdry w pokrowcach antyroztoczowych.
Efekt: co 3 tygodnie pierzemy tylko powłoczki, pokrowce 1-2 razy w roku (SOVA SILVER) lub 3-4 razy w roku (SOVA BLUE) pod warunkiem regularnego odkurzania.

Wariant III:
Materac w pokrowcu antyroztoczowym.
Poduszki i kołdry antyroztoczowe.
Efekt: co 3 tygodnie pierzemy tylko powłoczki, poduszki i kołdry raz na 3 miesiąca, pokrowiec 1-2 razy w roku (SOVA SILVER) lub 3-4 razy w roku (SOVA BLUE) pod warunkiem regularnego odkurzania.

Badania naukowe pokazują, że profilaktyka antyroztoczowa obniża ryzyko wystąpienia ataku astmy. Pomaga także przy AZS. Obniżenie stężenia alergenów roztoczy kurzu domowego przy użyciu pokrowców uważane jest za podstawową metodę zapobiegania chorobom alergicznym dzieci.

Realizacja tych wszystkich zaleceń jest żmudna i pracochłonna. Nie ma jednak innej drogi. Ale naprawdę warto podjąć te wszystkie działania, bo dzięki temu jesteśmy w stanie monitorować przebieg alergii i przeciwdziałając jej zaostrzeniu, zapobiegać zachorowaniu Małego Alergika na astmę.

Magdalena Gruszczyńska
Ambasador Marki SOVA
www.alergsova.pl
mgruszczynska@alergsova.pl