EAACI – Alergia – raport 2016 r.

upcoming-congress-eaaci-2016W dniach od 11 do 15 czerwca 2016 r. odbędzie się w Wiedniu w Austrii Międzynarodowy Kongres Europejskiej Akademii Alergii i Immunologii Klinicznej. Europejska Akademia Alergologii i Immunologii Klinicznej, EAACI, jest stowarzyszeniem, w tym ponad 50 Narodowych Stowarzyszeń alergia, ponad 9000 naukowców, badaczy i klinicystów, badawczych ze 121 różnych krajów, mających na celu:

 • Promowanie badań podstawowych i klinicznych
 • Gromadzenia, oceny i rozpowszechniania informacji naukowych
 • Funkcjonowanie jako naukowego ciała odniesienia dla innych organizacji naukowych, ochrony zdrowia i politycznych
 • Wspieranie i zapewniając szkolenia i kształcenie ustawiczne
 • Promowanie dobrej opieki nad pacjentem w tej ważnej dziedzinie medycyny

Europejska Akademia Alergologii i Immunologii Klinicznej (EAACI) położyła duży nacisk na pomoc w poprawie opieki nad pacjentem. Na stronie www.eaaci.org można dowiedzieć się o niektórych pracach obecnie wykonywanych w celu poprawy stanu zdrowia osób cierpiących na alergie na całym świecie. Znajdziecie tam tez wiele materiałów informacyjnych dotyczących tego, co dzieje się aktualnie w świecie naukowym leczenia alergii, astmy, AZS i innych chorób.
Z ostatnich materiałów edukacyjnych, przygotowanych w związku  z 60 leciem działania EAACI jasno wynika, że na świecie jest coraz więcej alergików.

Z analiz EAACi wynika, że:

- 150 mln Europejczyków cierpi na przewlekłe choroby alergiczne,

- 100 mln Europejczyków cierpi na pyłkowicę (znana również jako katara sienny i alergiczny),

- 70 mln Europejczyków cierpi na astmę,

- 17 mln Europejczyków żyje z alergia pokarmową a u 8% występuje ryzyko ostrej, zagrażającej życiu reakcji anafilaktycznej (3,5 mln dzieci cierpi na alergie pokarmowe),

- u 45% chorych nigdy nie postawiono rozpoznania alergii,

- do 2025 r. szacuje się, że ponad 50% wszystkich Europejczyków będzie cierpieć na przynajmniej jeden typ alergii.

EACCi zwraca uwagę na następując fakty na temat alergii:

 1. Alergie pojawiają się zwykle w dziecińskie i trwają wiele lat, a często całe życie. Alergia może rozwinąć się jednak w każdym wieku.
 2. Chorzy z jedną chorobą alergiczną są wysoce zagrożeni rozwojem dalszych alergii.
 3. U dzieci choroby alergiczne często występują jedna po drugiej („marsz” alergiczny”). Najpierw pojawia się wyprysk atopowy, występujący u ponad 10% niemowląt w Europie.
 4. Alergie występują rodzinnie, jednakże większość nowych przypadków to osoby bez uprzedniego wywiadu rodzinnego w kierunku alergii.
 5. Astma i alergiczny nieżyt nosa bardzo często współistnieją u tej samej osoby, określane są łącznie jako alergia oddechowa.
 6. Alergie można leczyć i zapobiegać im.

EAACI podaje, że najnowsze przełomowe odkrycia naukowe potwierdzają wartość profilaktyki w chorobach alergicznych i astmie. Oto niektóre z nich:

- 2015 r. Dieta śródziemnomorska , pożywienie bogate w witaminę C, E i D, owoce i ryby w czasie ciąży zapobiega astmie i świstom oddechowym.

- 2015 r. Wprowadzenie ryb do diety od 6 miesiąca życia dziecka zapobiega astmie.

- 2015 r. Spożywanie produktów nabiałowych w dużych ilościach zapobiega astmie atopowej i nieatopowej.

- 2015 r. Aktywność na świeżym powietrzu, która zmniejsza ilość czasu spędzanego przed ekranem komputerowym czy tv ma pozytywny wpływ na astmę.

- 2005 r. Karmienie piersią przez pierwsze 4-6 miesięcy życia ma efekt antyalergiczny.

- 2008  r. stosowanie mieszanek typu HA zapobiega alergii skórnej i alergii na mleko krowie.

- 2007-2013 r. Probiotyki stosowane w czasie ciąży zapobiegają alergii skórnej.

- 2015 r. Zestaw probiotyków jest bardziej skuteczny niż jeden pojedynczy probiotyk.

- 2015 r. Wczesne wprowadzanie do diety orzeszków ziemnych o dzieci zagrożonych alergią skórna, od czwartego miesiąca życia, zapobiega  alergii na orzeszki ziemne.

- 2010 r. Wczesne wprowadzanie do diety krowiego mleka obok karmienia piersią może powodować wytworzenie tolerancji na mleko krowie.

- 2015 r. Kombinacja immunoterapii doustnej i podawania probiotyków pokazuje, że pozytywny efekt stosowania wzrasta do 80%.

 

Będziemy baczenie obserwować działania EAACI, może dla nas pacjentów wyniknąć z tego wiele dobrego.

 

Źródło: materiały publikowane na stronie www.eaaci.org