czysta przestrzeń – wspólna sprawa

Fundacja „Zawsze o Krok przed Astmą” objęła swoim patronatem akcję „czysta przestrzeń – wspólna sprawa. Do tej pory odbyły się dwa eko-wydarzenia w Kołobrzegu i w Warszawie. Mamy zaszczyt zaprosić Was na wielki finał w Krakowie, który odbędzie się 2 października 2018 r.

Przeczytajcie informację o tym świetnym przedsięwzięciu, przekazana nam przez organizatorów.

Kraków: 4 miliony Polaków choruje na astmę. Przyjdź nad Wisłę i sprawdź, czy nie jesteś jednym z nich

 Kaszel i duszności oraz świszczący oddech – te objawy bywają niesłusznie bagatelizowane. Mogą zwiastować początek astmy lub POChP. Nie czekaj i sprawdź, jak mają się twoje płuca! Już 2 października do Krakowa przyjedzie spirobus, w którym będzie można wykonać bezpłatną spirometrię. Badania przesiewowe to część akcji społecznej „czysta przestrzeń – wspólna sprawa” organizowanej przez firmę Kärcher. Partnerem wydarzenia jest Miasto Kraków.

Do grodu Kraka przyjedzie spirobus

Według badań na astmę choruje 4 miliony Polaków, z czego aż 2 miliony mogą nie być tego świadome! Rzadziej diagnozowane POChP dotyka natomiast już prawie 2 milionów osób. Sposobem na walkę z chorobami układu oddechowego jest ich wczesne rozpoznanie, odpowiednie leczenie oraz profilaktyka.

Niestety, nie zawsze trafiamy w porę do lekarza, często ignorując pierwsze objawy. Lekceważymy duszności, ucisk w klatce piersiowej, kaszel i chrypkę. Teraz jednak pojawia się okazja, aby sprawdzić kondycję swojego układu oddechowego. Zwłaszcza przed jesienią, kiedy rozpocznie się sezon grzewczy, a Kraków znów będzie walczył ze smogiem.

Już w najbliższy wtorek na bulwarach Wisły (w okolicach pomnika psa Dżoka) zaparkuje spirobus, czyli nowoczesne mobilne centrum diagnostyczne, w którym technicy medyczni wykonywać będą spirometrię. To proste i bezbolesne badanie pozwala sprawdzić czynność płuc. Wystarczy tylko dmuchnąć w specjalny ustnik. Badania wykonywane będą od godz. 10 do 18.

Z badań spirometrycznych, jakie umożliwi firma Kärcher, będzie mógł skorzystać każdy mieszkaniec Krakowa, ale także przyjezdni. Do ich wykonania nie jest potrzebne skierowanie, ani zapisy. Nie ma też potrzeby przygotowania się. Spirometria jest bezpłatna, a o jej wykonaniu decyduje kolejność przyjścia. – Badanie jest okazją, żeby upewnić się, czy wszystko z naszym układem oddechowym jest w porządku. Mając wynik, możemy pójść do lekarza i go skonsultować – mówi Magdalena Kwoka z działu marketingu firmy Kärcher, która organizuje akcję.

Spirometrię warto wykonać regularnie. Powód? Zanieczyszczenia powietrza, smog, a także obecność w przestrzeni miejskiej pyłów PM10 i PM2,5 pochodzących z wtórnej emisji, czyli np. ścierania się opon czy transportu odpadów budowlanych, zwiększa ryzyko rozwoju chorób płuc, w tym schorzeń przewlekłych jak astma.

- Nawet, jeśli nie mamy niepokojących objawów, zbadajmy się, tak dla pewności. Wczesna diagnoza może uratować nam życie – zachęca organizator. Do uczestnictwa w badaniach namawiane są przede wszystkim osoby z tzw. grupy ryzyka, tj. palacze, alergicy, osoby w podeszłym wieku, osoby z nadwagą, a także chorujący na atopowe zapalenie skóry.

Pokażą dzieciom smog, a dorosłym, jak się przed nim uchronić

 Ale badania w spirobusie to nie jedyne, co przygotowali organizatorzy akcji „czysta przestrzeń-wspólna sprawa”. Przez cały dzień na bulwarach Wisły w Krakowie prowadzone będą warsztaty ekologiczne dla dzieci.

Najmłodsi, pod okiem naukowców, będą mogli wykonać eko-eksperymenty i dowiedzieć się, np. skąd się bierze smog, jak wyglądają zanieczyszczenia oraz z czego składa się powietrze, którym oddychamy. Warsztaty są otwarte dla każdego dziecka. Wezmą w nich udział także dzieci z okolicznych przedszkoli i szkół podstawowych.

Uczestnikom wydarzenia rozdawane będą także maseczki antysmogowe oraz specjalny poradnik dla mieszkańców, z którego będzie można dowiedzieć się m.in. jak każdego dnia troszczyć się o środowisko, jak zachować się w obliczu smogu i innych zanieczyszczeń.

Wysprzątają bulwar Wisły

Jednocześnie z akcją edukacyjną prowadzona będzie także wielka akcja sprzątania bulwarów Wisły. Już od godz. 6 na deptaku pracować będzie 7 nowoczesnych maszyn komunalnych, specjalnie sprowadzonych na akcję do miasta. Maszyny będą usuwać m.in. plamy z jedzenia, zeschnięte gumy do żucia, ograniczą także poprzez sprzątanie ilość pyłów z wtórnej emisji PM10 i PM2,5.

- Mieszkańcy będą mogli zobaczyć, w jaki sposób dziś można usuwać z przestrzeni miejskiej zabrudzenia i groźne pyły. Będą mogli także na własne oczy przekonać się, skąd się takie zabrudzenia biorą oraz jak trudno jest je usunąć. Jesteśmy przekonani, że taka nietypowa lekcja da wielu osobom do myślenia i sprawi, że staniemy się bardziej odpowiedzialni spacerując, bawiąc się czy wypoczywając w takich miejscach – mówi przedstawicielka Kärcher.

***

„czysta przestrzeń  – wspólna sprawa” to niecodzienna akcja edukacyjna, której pomysłodawcą jest firma Kärcher, obecna w Polsce od 25 lat. Projekt odwiedza 3 polskie miasta: Kołobrzeg, Warszawę oraz Kraków. W ramach akcji, w każdym z tych 3 miast organizowane są bezpłatne badania spirometryczne, warsztaty, akcja edukacyjna dla mieszkańców oraz wielkie sprzątanie wybranego fragmentu miasta położonego nad morzem lub rzeką. 

 

źródło: Kärcher

Więcej informacji: przestrzenwspolna.pl

 

Bezpłatna spirometria w ramach akcji czysta przestrzeń-wspolna sprawa, fot. Karcher (1)Akcja Karcher w Kołobrzegu, identyczna odbędzie się w Warszawie, fot. KarcherBezpłatne badania w spirobusie, fot. KarcherBezpłatna spirometria w ramach akcji czysta przestrzeń-wspolna sprawa, fot. Karcher (2)

 

kołobrzeg_plakatAkcja_reklama_WARSZAWA_v1-1